Scoala de Shiatsu
Noutăţi

Curs de Masaj Shiatsu

Bucureşti, 06.03-26.04.2024

Pentru cursul din primăvara acestui an, am decis să structurez programa în două module:

Curs de Masaj

Shiatsu - Nivel de Bază

Perioada: 06-29 Martie 2024. 
Locaţia: Centrul Shakti, Bucureşti. Adresa: Strada Părintele Stăniloaie nr. 7.

Durata: patru săptămâni, două zile pe săptămână.

Zile de curs: miercuri şi vineri între orele 16:00-20:00.

Număr de locuri: 10. Taxa de curs: 1500 Lei. 

Scoala de Shiatsu
Scurtă Descriere

Curs de Shiatsu - Nivelul de Bază

Cursul de Shiatsu – Nivelul de Bază se distinge printr-un accent puternic pe pregătirea practică şi aduce un volum semnificativ de informaţie de specialitate. Cursul va începe cu o prelegere teoretică în care voi explica istoria Shiatsu, voi prezenta informatii despre marii maeştri de Shiatsu şi stilurile lor. De asemenea, voi introduce bazele teoretice ale aplicării de presiune, atât din perspectiva medicinei chinezeşti cât şi din perspectiva medicinei moderne. La partea practică, vom începe cu ergonomia masajului, un aspect vital al practicii Shiatsu în care voi preda poziţiile corpului pentru aplicarea de presiune fără a folosi forţa musculară ci doar greutatea propriului corp sau pe cea a clientului. Vom pregăti împreună poziţiile de fermitate (uşoară flexie) ale membrului superior, în special poziţiile degetelor, poziţiile policelui, poziţiile pumnului şi ale cotului. După care, vom trece la lucrul pe linii de tratament convenţionale pe toate regiunile corpului. La regiunea cervicală, avem două arii convenţionale, una verticală şi una orizontală, separate de traseul anatomic al primei coaste. În fiecare arie, avem de lucrat trei sau patru linii convenţionale pe plan foarte profund pe care putem alterna diverse poziţii ale policelui sau ale degetelor. Pentru acomodare cu tratamentul planului hiper-profund, vom începe cu tehnici de auto-tratament pe zona cervicală, după care voi lucra pe fiecare cursant pentru a experimenta atingererea fără forţă musculară pe planul hiperprofund. La regiunea toracică, ne vom concentra atenţia pe spaţiul subclavicular pe faţa anterioară şi pe fosa supraspinoasă a omoplatului pe faţa posterioară. Bineînţeles, nu putem să ocolim spaţiile intercostale unde vom acorda o atenţie deosebită  articulaţiilor costo-sternale. Voi prezenta tratamentul Shiatsu al celor şase meridiane ale membrului inferior, al celor şase meridiane ale membrului inferior şi al liniilor convenţionale de tratament ale regiunii spatelui. Pentru fiecare regiune, voi prezenta toate reperele anatomice de la nivel de începător absolut şi voi demonstra toate particularităţile locale de care trebuie să ţinem cont pentru a aplica presiune fără să folosim forţa musculară.

Curs de masaj Shiatsu la Centrul Shakti, Bucureşti, 2023

Curs de Shiatsu - Nivelul de Bază

Programa

Secţiunea Teoretică

Introducere în Shiatsu. Istoria Shiatsu

Stiluri de Shiatsu. Identitatea de Stil

Aplicarea de presiune din perspectiva tradiţională.

Noţiuni de bază din medicina chinezească.

Aplicarea de presiune din perspectiva modernă.

Managmentul Stressului prin Shiatsu.

Calitatea Atingerii. Indicaţii şi Contraindicaţii în Shiatsu.

Programa

Secţiunea Practică

Ergonomia masajului. Principii de „Wuwei”.

Tehnici de Eliberări Craniene şi Shiatsu Facial.

Tehnici de autotratament şi tratament Shiatsu pentru regiunea cervicală.

Tehnici de autotratament şi tratament Shiatsu pentru regiunea toracică.

Tehnici de autotratament şi tratament Shiatsu pentru membrul superior.

Tehnici de autotratament şi tratament Shiatsu pentru membrul inferior.

Tehnici de autotratament şi tratament Shiatsu pentru regiunea spatelui.

Detalii pe scurt

Curs de Shiatsu Nivelul de Bază

Obiectiv: la finalul acestui curs, veţi putea acorda un tratament Shiatsu corporal complet ce include regiunile cervicală, toracală şi abdominală, membrul superior, membrul inferior şi regiunea spatelui. Tehnicile de Shiatsu studiate la acest curs pot consitui un tratament exclusiv Shiatsu sau pot fi combinate cu tehnici din alte stiluri de masaj într-un tratament care poartă semnătura dumneavoastră distinctivă, pentru obţinerea unei relaxări profunde sau în tratamentul durerilor osteo-musculare.

Curs de Masaj

Shiatsu - Nivel INTERMEDIAR

Perioada: 03-26 Aprilie 2024. 
Locaţia: Centrul Shakti, Bucureşti. Adresa: Strada Părintele Stăniloaie nr. 7.

Durata: patru săptămâni, două zile pe săptămână.

Zile de curs: miercuri şi vineri între orele 16:00-20:00.

Număr de locuri: 10. Taxa de curs: 1500 Lei. 

Scoala de Shiatsu
Scurtă Descriere

Curs de Shiatsu - Nivelul Intermediar

Cursul de Shiatsu – Nivelul Intermediar va face tranziţia de la tratamentul pe linii convenţionale la tratamentul bazat pe selecţia punctelor prin tehnici de evaluare palpatorie şi prin parcurgerea unor protocolouri de bază de analiză posturală şi testare articulară. Acesta este momentul în care stilul meu de Shiatsu se îndepărtează conceptual şi tehnic de stilurile tradiţionale de Shiatsu. Astfel, în stilurile tradiţionale de Shiatsu selecţia punctelor de tratament se face după parcurgerea unor protocoluri de evaluare din medicina chinezească. Acestea pot include: „citirea” pulsurilor energetice ale meridianelor, „citirea” feţei, ascultare, mirosire sau diagnosticul abdominal fukushin, chintesenţa medicinei tradiţionale japoneze, kanpo. Este nevoie de mult timp şi mult studiu cu maeştri dedicaţi medicinei traditionale pentru a stăpâni subtilităţile acestor metode tradiţionale de diagnostic pe care noi doar le vom discuta la curs fără a intra în detalii. Stilul de Shiatsu pe care l-am studiat în Statele Unite cu mentorul meu, James Luth şi care constituie fundamentul stilului de Shiatsu pe care îl predau, se numea Focused Touch Shiatsu, ca o aluzie la maniera de concentrare a tratamentului la zone de tratament selectate. La fel ca maeştrii japonezi, James credea într-o abordare extrem de pragmatică a aplicării de presiune şi respingea sisteme complicate de diagnostic şi scheme de puncte predefinite de tratament. La fiecare curs, întâlnesc cursanţi care întreabă ce puncte trebuie apăsate pentru  afecţiunea X. Lor le răspund că eu nu recomand punctele „magice” predefinite pentru afecţiuni. Eu îi învăţ să descopere singuri punctele „magice”. Pentru James, cel mai important în partea de evaluare era ceea ce găsea „pe teren” prin evaluare palpatorie, prin analiza posturală şi prin testare articulară. Uneori, încă îl mai aud spunând: „The body sets up the treatment order” (Corpul stabileşte ordinea de tratament), sau „Treat the biggest one first!” (Tratează cel mai mare blocaj prima dată!). Bineînţeles, nici filozofia lui nu era inafilibilă, mărimea blocajului nu este întotdeauna criteriul de selecţie cel mai eficient din punct de vedere clinic.  Însă, principiile lui de evaluare, triaj, tratement şi re-evaluare inspirate parcă din activitatea unui departament de medicină de urgenţă şi-au dovedit validitatea clinică în tratamentul unei game largi de patologii pe care James le trata în mod curent în clinica lui. Protocolurile lui James erau atât de simple dar atât de eficiente încât am avut nevoie de mult timp ca să-mi depăsesc reticenţa pentru a putea să le asimilez. Acum, pot duce mai departe cu încredere deplină ceea ce am învăţat de la mentorul meu pentru că la rândul meu, am avut numeroase ocazii să testez principiile lui de diagnostic şi de tratament. La acest curs, vom accelera fluxul de tratament, protocolurile vor fi mai scurte ca durată de timp şi va creşte eficienţa tratamentului Shiatsu. Vor fi discutate aplicaţiile practice ale tratamentelor shiatsu în contexte clinice precum: dureri de cap, migrene, afecţiuni ale aparatului locomotor, masajul prenatal, drenajul limfatic, recuperarea post-traumatică. 

Curs de masaj Shiatsu la Centrul Shakti, Bucureşti, 2023

Curs de Shiatsu - Nivelul Intermediar

Programa

Secţiunea Teoretică

Agonist. Antagonist. Sinergist.

Pattern-uri Musculare Fiziologice.

Concepte de bază pentru Analiza Posturală.

Concepte de bază pentru Testarea Articulară.

Programa

Secţiunea Practică

Evaluarea palpatorie: Tehnici de cross-fibering.

Evaluarea pattern-ului „H” Facial.

Analiza posturală a regiunii cervicale.

Evaluarea Pattern-ului  „H” Minor.

Analiza posturală a regiunii toraco-abdominale în decubit dorsal.

Pattern-ul „H” Major în decubitul dorsal.

Eliberarea sacrată standard şi reversă.

Analiza posturală şi testarea articulaţiilor membrului superior.

Analiza posturală şi testarea articulaţiilor membrului inferior.

Analiza posturală a regiunii toraco-abdominale în decubit ventral.

Pattern-ul „H” Major în decubit ventral.

Aplicaţiile analizei posturale şi testărilor articulare în diverse contexte clinice.

Detalii pe scurt

Curs de Shiatsu - Nivelul Intermediar

Obiectiv: la finalul acestui curs, veţi putea acorda un tratament Shiatsu corporal complet într-un timp mai scurt, la nivele de profunzime mai crescute şi cu o eficienţă terapeutică semnificativă. Veţi cunoaşte tehnici de evaluare simple dar care pot fi folosite în tratamentul unor patologii complexe.

Detalii

Întrebări frecvente

Cursul se adresează în egală măsură atât terapeuţilor cu experienţă cât şi celor interesaţi să practice Shiatsu pentru familie şi prieteni sau doar ca autotratament.

Voi preda un stil (post)modern de Shiatsu în care tratamentul se desfăşoară la masa de masaj şi aplicarea de presiune este fundamentată preponderent pe medicina modernă. Liniile de tratament se suprapun aproximativ pe traseele meridianelor energetice dar nu vom propune puncte predefinite de tratament pentru afecţiuni specifice. Selecţia punctelor se face prin evaluare palpatorie, tehnicile de evaluare sunt camuflate în tehnici de masaj clasic, dar efectuate la viteză şi frecvenţă mai reduse care să permită analiza consistenţei ţesuturilor. 

Să înveţi să lucrezi fără forţă musculară. Don’t do Shiatsu, be Shiatsu!

Cunoştinţele medicale nu sunt necesare pentru participarea la curs. Toate informaţiile sunt prezentate de la nivelul de bază, toate reperele anatomice sunt explicate, toate principiile de lucru sunt introduse de la nivelul de începător.

Nu există cerinţe speciale în privinţa ţinutei de curs. Se recomandă o ţinută lejeră şi eventual o pereche de incălţări de interior care să vă permită să vă descălţaţi uşor şi să vă întindeţi pe masă.  Atmosfera de curs este foarte relaxată, foarte casual.

La completarea cursului, se eliberează diplomă de absolvire pe care sunt menţionate durata pregătirii, numărul de ore şi perioada de desfăşurare, numele instructorului. Diploma nu este recunoscută oficial.

Te rog să completezi formularul de înscriere de pe site sau să mă contactezi pe WhatsApp la 0721,415.315 să soliciţi o factură proforma pentru înscriere. După confirmarea primirii avansului, voi trimite un mesaj de confirmare a înscrierii. Restul taxei de curs trebuie achitat până la finalul celei de a treia săptămâni de curs.

Sigur! Detaliile privind termenele de plată se stabilesc individual cu fiecare cursant(ă) în funcţie de posibilităţile sale financiare.

Contact

Formular de Înscriere

Dacă doriţi să vă înscrieti la unul dintre cursurile mele, vă rog să completaţi acest formular. Toate informaţiile transmise prin acest formular sunt tratate cu maximă confidenţialitate. Completarea acestui formular de înscriere de către dumneavoastră presupune acordul implicit pentru utilizarea datelor dumneavoastră cu caracter personal pentru a putea facilita comunicarea de infirmaţii relevante despre cursurile mele.

Bună!

Despre mine

Am absolvit Facultatea de Medicină, secţia Fiziokinetoterapie din cadrul UMF Carol Davila, Bucureşti în 2001 şi un curs de specializare în Shiatsu la The Shiatsu Clinic and School din Iowa City în 2002. Reîntors în ţară, în ultimii douăzeci de ani am alternat activitatea de predare de cursuri de masaj shiatsu cu administrarea unui business de familie. De asemenea, m-am implicat în promovarea masajului Shiatsu în România prin organizarea de cursuri predate de mentorii mei în Shiatsu din Statele Unite. De câţiva ani, lucrez la o carte care va documenta istoria Shiatsu în contextul amplu al istoriei medicinei în Asia de Sud-Est.

Viorel Mihai, cursuri de masaj Shiatsu
Resurse

Shiatsu Blog

Ce curs de Shiatsu să alegi?
Cum te protejezi energetic în timpul masajului?
Povestea mea
Ce este Shiatsu?
Cum se aplică presiunea Shiatsu pe plan profund?
Ce curs de Shiatsu să alegi?
Cum te protejezi energetic în timpul masajului?
Povestea mea
Ce este Shiatsu?
Cum se aplică presiunea Shiatsu pe plan profund?

Distribuire Reţele Sociale

Dacă ţi-a plăcut ceea ce ai citit, te rog să distribui această pagină! Mulţumesc!